Dolny Śląsk

Ciekawe miejsca

Wrocław


We Wrocławiu w wyniku działań wojennych zostało zniszczonych około 70% budynków, a mimo to wiele budowli zachowało się wciąż w stanie pierwotnym, bądź zostały odrestaurowane czy odbudowane po wojnie. W mieście zachowało się ponad osiem tysięcy zabytkowych kamienic reprezentujących style począwszy od baroku poprzez klasycyzm, historyzm, secesję aż po modernizm.

Kamienice pochodzą z XIX i początków XX wieku. Wrocław plasuje się na piątym miejscu zaraz za Hamburgiem, Amsterdamem, Wenecją i Petersburgiem pod względem ilości mostów i kładek. Pośród wielu miejsc, które warto zwiedzić polecamy m.in te:

  • Hala Stulecia(Dawniej Hala Ludowa),
  • zespół historycznego centrum, w którego skład wchodzą: Ostrów Tumski, Stare Miasto, Rynek z Ratuszem, plac Solny, Nowy Targ, ulica Kuźnicza, ulica Oławska, ulica Psie Budy, ulica Świdnicka, ulica Szewska,
  • Panoram Racławicka
  • ogród zoologiczny
  • ogród botaniczny

 

Opactwo Cysterskie w Lubiążu


Cysterski zespół klasztorny w Lubiążu jest najwiekszym opactwem cysterskim na świecie i jednoczeście drugim na świecie najstarszym obiektem sakralnym. Powierzchnia kompleksu jest dwa i pół raza większa od zamku na krakowskim Wawelu. W skład kompleksu wchodzą:

  • bazylika Wniebowstąpienia NMP(XIV wiek),
  • klasztor,
  • pałac opatów(XVII/XVIII wiek),
  • kościół św. Jakuba,
  • zabudowania gospodarcze

Pod bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich. Do dziś jest tam dobrze zachowanych 98 mumii.
Od 1996 można zwiedzać imponującą odrestaurowaną Salę Książęcą o powierzchni ponad 400 m kwadratowych i wysokości ponad 13 m

 


Bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy


Bazylika pod wezwaniem św. Jadwigi zbudowana co najmniej w XIV wieku w związku z obecnością grobu świętej Jadwigi. Św. Jadwiga Śląska żyła na przełomie XII i XIII wieku. Mimo swej zamożności i władzy prowadziła pobożne życie. W imię pokory i skromności chodziła boso po to by nie odrózniać się od ludu. Ufundowała budową m.in. klasztoru cystersek w Trzebnicy, szpital św. Ducha, klasztor Augustianów w Nowogardzie Bobrzańskim, szpital dla trędowatych w Środzie Śląskiej, kilkanaście kościołów parafialnych.

 

Rafting Przełomem Bardzkim.

Zapraszamy na rafting w jednym z najbardziej malowniczych odcinków przełomu Nysy Kłodzkiej. Rafting to ponad trzy godzinna wyprawa pięcioma meandrami, wypłukującymi z dnia na dzień zbocza gór Bardzkich, pośród lasów, dzikich łąk i to wszystko w bliskim kontakcie z naturą.

 


Pałac w Krobielowicach


Renesansowo-barokowy Pałac w miejscowości Krobielowice z XVI-XIX wieku.

 

Zamek w Wojnowicach


Gotycko-renesansowy nawodny zamek o charakterze obronnej siedziby rycerskiej. Położony w Wojnowicach około 25 km od Wrocławia. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XIV. Zamek w Wojnowicach jest budowlą o wyjątkowych walorach architektonicznych związanych ze późnośredniowieczną kulturą Wrocławia.

 

Pałac w Kraskowie


Zamek we wsi Kraskowice w pierwotnej postaci istniał tu już w XIV wieku jako rycerska twierdza obronna. Zniszczony prawdopodobnie podczas wojny trzydziestoletniej i odbudoany w 1741. Nowy zamek, obecnie jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców na terenie Dolnego Śląska po odbudowie stracił właściwości obronne. Obecnie znajduje się w nim luksusowy hotel.

 


Sobótka i Góra Ślęża


Góra Ślęża to najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika i całego Przedgórza Sudeckiego. Góra była ośrodkiem pogańskiego kultu solarnego zamieszkałych w okolicy plemion. Na szczycie góry znajdują się zagadkowe posągi powiązane prawdopodobnie z kultem czczenia słońca. Najbardziej znane rzeźby to tzw. Grzyb, Mnich, Dzik i Niedźwiedź. Następswem chrystianizacji tych obszarów w X i XI wieku było wzniesienie na szczycie kościoła. Położenie-30 km od Wrocławia, 17 km od Świdnicy, 17 km od Dzierżoniowa.

 


Miasto Oleśnica


Kolejne gród śląski z bogatą historią. Do zabytkowych miejsc wpisanych w rejestr Narodowego Instytutu Dziedzictwa należą m.in.: ośrodek historyczny miasta, kościół-bazylika pw. św. Piotra i Pawła zdruiej połowy XV wieku, kościół klasztorny benedyktynów NMP z drugiej połowy XIV wieku obecnie cerkiew prawosławna Zaśnięcia Bogurodzicy, synagoga, mury obronne z pierwszej połowy XIV wieku, ratusz z XV wieku, "Dom Wdów", zespół koszar z XIX i XX wieku przy ulicy Wojska Polskiego.

 


Zamek Książ koło Wałbrzycha


Trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Piastowski zamek stanowi centralną część całego zespołu rezydencjonlnego. Budowa zamku rozpoczęła się już w 1288 roku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Okazał i eksluzywana budowla na przestrzeni wieków była własnością wielu magnatów. W murach zamku gościły takie sławy jak Izabel Czartoryska, Zygmunt Krasiński, car Rosji Mikołaj I Romanow, Winston Churchill i inni. W czasie II wojny światowej zamek zagarneli naziści, po czym przekształcali ja na kwaterę zamiejscową dla Adolfa Hitlera. Po wojnie rozgrabiony przez stacjonujace tam wojska radzieckie. Oprócz samego zamku możemy zwiedzić przepiękny ogórd oraz czynną stadninę.