Spływy Pontonowe dla Szkół

Wycieczki szkolne.

ODPOWIEDZI NA NAJBARDZIEJ ISTOTNE PYTANIA DOTYCZĄCE GRUPOWEGO/RODZINNEGO SPŁYWU.

Organizujemy grupowe spływy pontonowe. Jest to świetna propozycja dla dzieci, młodzieży i studentów oraz dla organizatorów wycieczek. Spotykamy się w miejscowości Bardo, na przystani wodnej przy ulicy Grunwaldzkiej. Stąd zabieramy Państwa wraz ze sprzętem na górną przystań w Młynowie. Tutaj po krótkim instruktażu rozpoczyna się spływ. Możemy też umówić się, że będziemy na Państwa czekać z przygotowanym sprzętem  na stracie w miejscowości Młynów. Sam spływ trwa w zależności od pory roku, pogody i poziomu wód 2,5-3,5 godziny. Do tego trzeba doliczyć czas na dojazd/dojście do przystani w Bardzie, podpisanie umowy o wypożyczenie sprzętu i instruktaż. Kwestie formalne można oczywiście załatwić wcześniej na miejscu w przystani przy ulicy Grunwaldzkiej w Bardzie. Czas jaki trzeba przeznaczyć na przygotowanie i spływ to 3,5-4 godzin. Spływ pontonowy na przełomie Nysy Kłodzkiej to niezapomniana przygoda właśnie dla najmłodszych. Rafting to dla dzieciaków nie tylko dobra zabawa. Udział w spływie działa korzystnie na prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci, ponieważ pozwala im się oswoić z wodą, pracują w tym czasie nad koordynacja ruchową, spływ kilkuosobowym pontonem wymaga pracy zespołowej, a więc uczą się pracy w zespole, a to wszystko na świeżym, czystym, górskim powietrzu. Przełom Nysy Kłodzkiej w międzynarodowej skali trudności rzeki WW(ang. white water) w sześciostopniowej(WWI-WWVI) skali jest zaliczany do najłagodniejszych(WW0-WWI). W spływie mogą więc wziąć udział już czterolatki(wtedy każde dziecko musi mieć pełnoletniego opiekuna). Maksymalnie troje dzieci w takim wieku może znaleźć się na pontonie, każdy z pełnoletnim opiekunem, zostaje wtedy jeszcze jedno miejsce na pontonie dla osoby dorosłej, dla nastolatka, lub dla doświadczonego instruktora jeśli czują się Państwo mniej pewnie. W przypadku grup szkolnych, dla dzieci w wieku od 10 lat dzielimy się na grupy 5-6 osobowe. Pontony są 7 osobowe więc na każde 6 osób nieletnich w pontonie musi być dorosły opiekun z grupy szkolnej, który płynie bezpłatnie. Jeżeli w grupie szkolnej brakuje dorosłych opiekunów to w każdym pontonie musi płynąć nasz pracownik - wtedy za każdy ponton/pracownika obowiązuje dopłata w wysokośći 150 zł. O tym ilu będzie dorosłych opiekunów wycieczki trzeba nas poinformować wcześniej.


Dlaczego warto urozmaicić dzieciom wycieczkę szkolną/rodzinną o spływ pontonowy?

Udział w spływie działa bardzo korzystnie na prawidłowy rozwój psychofizyczny dzieci, ponieważ m.in.:
  • pozwala im się oswoić z wodą
  • pracują w tym czasie nad koordynacja ruchową
  • spływ kilkuosobowym pontonem wymaga pracy zespołowej, a więc uczą się pracy w zespole
  • w dzisiejszych czasach dzieci i młodzież spędza ogromne ilości czasu przed komputerem, konsolą do gier, co negatywnie wpływa na rozwój układu ruchowego dziecka. Ponadto po 4-6 godzin w szkole i kilku godzinach przed komputerem w pozycji siedzącej młody organizm jest niedotleniony. 2,5-3,5 godzinny ruchu na świeżym, czystym, górskim powietrzu z pewnością dobrze zrobi młodemu człowiekowi. 

Jak duża grupa może wziąć udział w spływie?

Posiadamy 90 pontonów po maksymalnie 7 osób czyli jednocześnie może pływać grupa 630 osób w tym odpowiednia ilość doświadczonych instruktorów.

Dzieci w jakim wieku mogą wziąć udział w spływie?

Każde dziecko do 10 roku życia musi mieć pełnoletniego opiekuna. W związku z tym, że na pontonie może być maksymalnie 7 osób, dzieci poniżej 10 roku życia może być 3+3 dorosłych opiekunów i zostaje nam jeszcze jedno miejsce dla nastolatka lub dla osoby dorosłej.

Czy spływ jest bezpieczny?

Spływ jest bezpieczny. Przełom Nysy Kłodzkiej należy zaliczyć do spokojnych rzek. W międzynarodowej sześciostopniowej skali WW(ang. white water) określającej poziom trudności rzeki. Przełom Bardzki plasuje się między WW0 a WWI, co sprawia, że jest to najlepsze miejsce w Polsce na organizowanie spływu dla dzieci.

Kim są nasi instruktorzy?

Nasza kadra instruktorów posiada duże doświadczenie w pracy ludźmi w różnym wieku, ale głównie z dziećmi i młodzieżą. Dla wielu naszych instruktorów sport to nie tylko praca, ale także pasja i sposób na życie. Pracują z nami absolwenci wrocławskiego AWF, zawodowi strażacy i ratownicy medyczni. Nasi pracownicy posiadają wiedzę z zakresu szkolenia i zasad bezpieczeństwa na temat spływów pontonowych i kajakowych. Staramy się stale poszerzać swoją wiedzę, w związku z tym w marcu 2014 wzięliśmy udział w dodatkowym szkoleniu na wodach Nysy Kłodzkiej i zalewu Nyskiego i na zamkniętym basenie. Szkolenie z zasad bezpieczeństwa i sposobu poruszania się pontonem i kajakiem na wodzie przeprowadził specjalista sportów wodnych, wieloletni wykładowca AWF we Wrocławiu.

Jakiego sprzętu używamy?

Posiadamy profesjonalny i bezpieczny sprzęt renomowanej firmy WATS, 90 pontonów 7 osobowych, 60 kajaków 3 osobowych(2 osoby dorosłe + dziecko lub czworonóg) Każdemu uczestnikowi zapewniamy kamizelkę ratunkową i pagaj, dzieci obowiązkowo wyposażamy w kask ochronny. Ze sprzętu tego producenta korzysta m.in. WOPR i GOPR oraz inne służby mundurowe w Polsce i na europie.

Czy w pobliżu przystani jest miejsce na zrobienie ogniska/grilla?

Oczywiście. Na przystani w Bardzie przy ulicy Grunwaldzkiej jest dużo miejsca na zrobienie ogniska. Na miejscu jest duży przenośny grill. Posiadamy stoły i ławki.