Ziemia Kłodzka

Sporo atrakcji

Zapraszamy na rafting Przełomem Bardzkim na Nysie Kłodzkiej.

Ziemia Kłodzka leży w środkowo wschodniej części Sudetów. Nazwa "Ziemia Kłodzka" wzięła się od największej kotliny sudeckiej, Kotliny Kłodzkiej, która zajmuje wraz z doliną Nysy Kłodzkiej więcej niż 500 km2. Ta otoczona górami kraina należy do najatrakcyjniejszych w Polsce biorąc pod uwagę walory krajobrazowe, mieszczących się w jej granicach zabytków architektury i wielu atrakcji turystycznych. Powierzchnia Ziemi Kłodzkiej to łącznie 1640 km2.

 

Od południowej strony otaczają ją góry Orlickie oraz góry Bystrzyckie. Najwyższym szczytem gór Orlickich jest Orlica położona 1084 m n.p.m., natomiast najwyższym szczytem gór Bystrzyckich jest Jagodna położona 977 m n.p.m. Od południowo-wschodniej Ziemię Kłodzka otacza Masyw Śnieżnika, na którym najwyższym szczytem jest Śnieżnik położony 1426 m n.p.m. Przy sprzyjającej pogodzie ze Śnieżnika można zobaczyć całą Kotlinę Kłodzką. Prawdopodobnie już w 2014 roku rozpocznie się tam odbudowa zabytkowej, 33 metrowej wierzy widokowej imienia cesarza Wilhelma I. Wieża była jednym z najbardziej znanych symboli ziemi kłodzkiej. Od wschodniej strony góry Bialskie, gdzie najwyższym szczytem jest Postawna (1117 m n.p.m.). Na wschód od gór Bialskich znajdują sie góry Złote, na których najwyższym szczytem jest Smerk położony jest 1109 m n.p.m. W północnej części kotliny wypiętrzyły się góry Bardzkie, na których największym wzniesieniem jest Kłodzka Góra 765 m n.p.m. Dalej kierując się na północny-wschód znajdują się góry Sowie. Wielka Sowa 1015 m n.p.m. to największy szczyt w tych górach. W zachodniej części kotliny jedna z największych atrakcji Sudetów, Góry Stołowe. Największym szczytem gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki położony 919 m n.p.m.

Ziemia Kłodzka to jedno z najlepszych pod względem turystycznym, rekreacyjnym i sportowym miejsc w Polsce na dolnym śląsku. Dobrze rozwinięta i oznakowana sieć szklaków pieszych i rowerowych o różnych długościach i stopniach trudności. Parkingi położone blisko atrakcji turystycznych, świetne widoki. Odległość Między Parkiem Narodowym Gór Stołowych, Śnieżnickim Parkiem Krajobrazowym i Parkiem Krajobrazowym Gór Sowich to około 50 km. Znajdziecie tu Państwo liczne zabytki architektury, dużą bazę noclegową  od schronisk po hotele o podwyższonym standardzie. Zimą zapraszamy do naszych ośrodków w Zieleńcu gdzie zapewnimy Państwu noclegi, wypożyczymy sprzęt narciarski, wykwalifikowani instruktorzy nauczą Was jeździć na nartach zjazdowych, biegowych i na desce snowboard'owej. Kiedy tylko ustąpi śnieg, a słońce zacznie świecić wyżej zapraszamy na rafting w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.

 

Co można robić w Kotlinie Kłodzkiej?

 

Rafting Przełomem Bardzkim.

Zapraszamy na rafting w jednym z najbardziej malowniczych odcinków przełomu Nysy Kłodzkiej. Rafting to ponad trzy godzinna wyprawa pięcioma meandrami, wypłukującymi z dnia na dzień zbocza gór Bardzkich, pośród lasów, dzikich łąk i to wszystko w bliskim kontakcie z naturą.

 

Szczeliniec Wielki.

Tak nazwano najwyższy szczyt w górach Stołowych. Położony 919 m n.p.m. Na szczyt prowadzi dokładnie 600 kamiennych schodów. Doskonały punkt obserwacyjny na cała Kotlinę Kłodzką o każdej porze roku. Wyprawę urozmaica fakt na szczyt wchodzimy i schodzimy innym wejściem. Momentami robi się ciasno, gdyż musimy przeciskać się wąskimi przejściami i korytarzami. Mikroklimat w tych miejscach jest bardzo specyficzny. Latem w tzw. "Piekiełku" może leżeć śnieg. Warto wybrać się tam podczas upału. Droga na szczyt w wysokich temperaturach przebiega pośród drzew chroniąc nas przed słońcem. W drodze powrotnej twory skalne oddają swój chłód. 

 

Saktuarium w Wambierzycach.

Nazywane także Śląska Jerozolimą. Budowane w latach 1683 - 1725 ku czci Najświętszej Matce Bożej  m.in. w podzięce za cudy uzdrowienia, które miały tam miejsce. Z tego co możemy przeczytać na jednym ze skryptów na ścianie zabytkowej, odrestaurowanej drogi krzyżowej, jednym z takich cudów było przywrócenie wzroku jednemu z mieszkańców sąsiedniej wsi "...ociemniały Jan z Raszewa". Bogato zdobiona świątynia, oświetlona w nocy 1390 światłami. Zbudowana w stylu barokowym. W środku i na zewnątrz barokowe figury. aby wejść do środka, trzeba pokonać 56 schodów(jest tez droga okrężna dla pielgrzymów poruszających się na wózkach inwalidzkich). W samych Wambierzycach jest wiele ciekawych zabytków m.in. posażek Matki Boskiej Wambierzyckiej, z XVII wieku, ruchoma, drewniana szopka, kamienna, zdobiona brama wjazdowa do miasta, którą możemy przejechać do dziś(od strony Polanicy Zdrój) Ciekawostka: Wambierzyce odgrywały prowincjonalne miasteczko w jednej z początkowych scen filmu "Wielki Szu".

 

Twierdza Srebrna Góra

Jest to największa górska twierdza w Europie wzniesiona w latach 1765–1777. Dużo atrakcji dla przybyłych gości np. możliwość zwiedzania kompleksu nocą, zwiedzanie z przewodnikiem, pokaz broni palnej z XVI wieku w strojach z tamtej epoki. Oddalona od Barda o zaledwie 17 km 

 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

Rozbudowany podziemny kompleks w części udostępniony turystom. Do zobaczenia m.in. sztolnia Gertruda, chodnik śmierci. Można także zobaczyć prawdziwego gnoma. Zobaczycie tam jedyny w Polsce podziemny wodospad. Według niektórych historyków  miejsce, gdzie może być ukryta lub była przez jakiś czas słynna bursztynowa komnata oraz inne cenne dzieła sztuki zrabowane przez Niemców w czasie II wojny światowej.

 

Twierdza Kłodzka

Duma Kłodzka. Aktualnie najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej!. Wszystkie zabytkowe kamienice w samym centrum miasta włącznie z rynkiem osadzone są wokół Twierdzy Kłodzkiej, którą widać w prawie z każdego miejsca w mieście. Dobry punkt widokowy. Sieć podziemnych przejść sięgających czasów średniowiecznych w części udostępnionych zwiedzającym.

 

Zamek Międzylesie

Najstarsze wzmianki o grodzie obronnym dzisiejszego miasta sięgają drugiej połowy IX wieku. W dyspozycji historyków pozostaje również dokument sporządzony w roku 1294 w Pradze, w którym król Czech Wacław II przekazał dobra międzyleskie wraz z miastem klasztorowi Cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego. Cystersowie sprzedali miasto na przełomie lat 1315/16. Odkupił je przedstawiciel rycerskiego rodu von Glaubitz (słowian. Glubosz), który doprowadził do szybkiego rozwoju miasta Międzylesie. 

 

Kaplica Czaszek w Czermnej 

Miała to być prosta przykościelna kaplica. Zbudował ją w latach 1776–1804 ksiądz Václav Tomášek proboszcz lokalnej parafii. Pewnego dnia w 1776 roku w skarpie koło dzwonnicy w pobliżu kościoła ksiądz Tomaszek zauważył ludzkie czaszki i kości. Wezwał grabarza i kościelnego. Razem zaczęli wygrzebywać znajdujące się płytko pod ziemią szczątki. Nie spodziewali się, że natrafią na tak dużą ilość ludzkich kości. Były to kości ofiar wojen na ziemi kłodzkiej, prawdopodobnie z czasów wojen(1756–1763) i wywołanej nimi epidemii cholery. Ową kaplicę nakazał wypełnić znalezionymi szczątkami i tak zmieniła ona swoje pierwotne oblicze.

 

Ogród Bajek w Międzygórzu 

Ogród założył leśnik Izydor Kriesten po pierwszej wojnie światowej. Używał drewna, korzeni, szyszek, kory i tego co znalazł w lesie do stworzenia bajkowych postaci po czym umieszczał je koło swojego domu aby urozmaicić ogród. Sadził tam także wiele roślin ozdobnych. Owoce pasji leśnika można podziwiać do dziś.

 

Jaskinia Radochowska koło Radochowa 

Odkryta 200 lat temu Jaskinia Radochowska należy do największych w Sudetach. W sumie długość korytarzy wynosi 265m. Grotę zwiedza się pojedynczo. Konieczne jest posiadanie źródła światła. Jaskinia jest czynna od maja do września codziennie, oprócz wtorków, od 10:00 do 17:00. Grupy oprowadzają wykwalifikowani przewodnicy. Na łące przed jaskinią stoi ogólnodostępna wiata turystyczna. Do jaskini prowadzą szlaki turystyczne: zielony i niebieski.

 

Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem

Krajobraz torfowiska bywa porównywany do tundry arktycznej, tajgi syberyjskiej, a nawet do wyglądu Europy z czasów panowania lodowca. Istnieją przypuszczenia, że torfowisko jest reliktem epoki lodowcowej, a jego wiek oszacowano na 7600 lat. Obiekt stanowi dużą atrakcją turystyczną i przyrodniczą.

 

Rezerwat "Śnieżnik Kłodzki" 

Najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej 1425 m n.p.m. Z rozległej kopuły szczytowej oglądać można przepiękną panoramę całych Sudetów. Dawniej stała tu kamienna 33 m wieża widokowa, po której została sterta kamieni. Prawdopodobnie w 2016 zostanie ukończona odbudowa nowej, 30 metrowej wieży widokowej.

 

Droga "Stu Zakrętów" 

Za Wambierzycami w kierunku Kudowy Zdroju znajduje się malownicza górska droga z mnóstwem serpentyn i zakrętów. Droga położona jest w samym centrum Gór Stołowych. Dojedziemy nią m.in. do miejscowości Karłów leżącej u stóp Szczelińca Wielkiego, do Błędnych Skał.

 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Unikatowe muzeum techniki w skali europy i świata. Pierwsze wzmianki o młynie papierniczym pochodzą z połowy XVI wieku. Można tu poznać dawne techniki czerpania papieru oraz samemu wytworzyć pamiątkowy papier tradycyjnymi metodami. Muzeum organizuje wystawy związane z papierem jako przedmiotem sztuki, ale również wernisaże artystów z Dolnego Śląska i całego świata.

 

Autostrada Sudecka 

 Należy do najwyżej położonych szos asfaltowych w Polsce. Otwierają się z niej widoki Kotliny Kłodzkiej, Masywu Śnieżnika i Doliny Orlicy. Przebiega przez takie miejscowości jak Zieleniec i Międzygórze.

 

Błędne Skały 

Niepowtarzalny skalny labirynt obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.) wyrzeźbiony w górnokredowych piaskowcach ciosowych przez wodę i wiatry, wykorzystujące niejednakową ich odporność na wietrzenie. Znajdują się w Parku Narodowym Gór Stołowych. Dojazd z Kudowy Zdrój w kierunku Karłowa.

 

Wodospad Wilczki 

Dawniej nazywany również Wodogrzmoty Żeromskiego to drugi co do wielkości wodospad w Sudetach. Przed wielką powodzią w 1997 r. woda spadała z wysokości o 5 metrów większej. Powódź wymyła wtedy, jak się okazało, sztucznie wykonany próg z początków XIX w. Przed 1945 r. wysokość wodospadu sięgała nawet 30 m.

 

Wielka Sowa - Wieża Widokowa

Z racji położenia w środkowej części Sudetów jest wspaniałym punktem widokowym. W drugiej połowie XIX wieku zainicjowano budowę pierwszej drewnianej wieży widokowej na wierzchołku góry.