Bardo

Atrakcje

Pierwsze wzmianki na temat osady Bardo pochodzą z X w. co plasuje je wysoko na liście najstarszych miast Dolnego Śląska. Bardo na przestrzeni wieków należało głównie do ludności słowiańskiej, a w XVIII w. było w rękach Prus. Według kronik skryby Kosmasa Polacy,a właściwie Polanie jako pierwsi zbudawali w Bardzie drewniany gród graniczny, który według zapisów został zniszczony po najeździe czeskiego księcia Brzetysława II.

Największym skarbem Barda jest wykonana z drewna figurka Matki Bożej z XII w. Figurka jest najstarszym drewnianym zabytkiem na Dolnym Śląsku i najstarszym zabytkiem romańskim w Polsce. Z cudowną mocą figurki związane są różne legendy. W XII w. Matka Boska ukazała się w Bardzie pobożnemu młodzieńcowi i podarowała mu właśnie tę, wyrzeźbioną w drewnie figurkę, prosząc aby czcić ją w tym miejscu. W XIII przejeżdżający przez Bardo czeski rycerz złamał nogę i dzięki modlitwie do Matki Bożej szybko wyzdrowiał. To wydarzenie miało zapoczątkować pielgrzymi do Barda. W połowie XV w. na Górze Bardzkiej ukazała się płacząca Matka Boża, która zwiastowała zbliżające się nieszczęścia. Na cześć tego wydarzenia mieszkańcy zbudowali Drogę Kalwaryjną z sześcioma kapliczkami po drodze. Na początku XX w. wyznaczono Drogę Różańcową powiększoną o 11 kapliczek. Tradycja mówi o kulcie maryjnym trwającym w Bardzie już od 1200 roku. Dziś Bardo to spokojne małe miasto, w którym warto jest spędzić kilka dni zwłaszcza, że jest położone 80 km od Wrocławia, 100 km od Opola, 120 km od Jeleniej Góry,200 km od Pragi.
Miejsca, które warto zwiedzić w Bardzie to:

  • obręb miasta z przełomu XIII i XIV w.
  • barokowy kościół Nawiedzenia NMP
  • zespół kaplic drogi różańcowej na Górze Różańcowej
  • kaplica NMP zbudowana w XVIII na Górze Bardzkiej najwyższym szczycie Gór Bardzkich
  • dawna Gospoda Pod Złotym Lwem

Zachęcamy do zarezerwowania ok 3,5 godziny i zapraszamy na rodzinny spływ pontonowy/kajakowy pięcioma meandrami rzecznymi na przełomie Nysy Kłodzkiej w Bardzie. Niezapomniana atrakcja Ziemi Kłodzkiej, którą uwielbiają zwłaszcza dzieci, ale z pewnością przypadnie do gustu także dorosłym poszukiwaczom przygód i dobrej zabawy. Po dolinie Dunajca przełom Nysy Kłodzkiej nazywany też przełomem Bardzkim jest drugim miejsce w Polsce, które tak dobrze nadaje się do organizowania rekreacyjnego spływu ponotowego. Do zobaczenia na przystani wodnej przy ulicy Grunwaldzkiej.